Świecowanie uszu – jest jedną ze znanych naturalnych metod terapii naturalnej.

Niewątpliwą zaletą tych zabiegów jest bardzo przyjemny ich przebieg, pozwalający na pełną relaksację i wypoczęcie osoby korzystającej z tej terapii.

Świecowanie uszu, inaczej konchowanie uszu, to popularny zabieg medycyny niekonwencjonalnej, którego celem jest usunięcie zanieczyszczeń z ucha, a także usunięcia niektórych. Świecowanie uszu było już znane w starożytnym  Egipcie, Chinach, Indiach, Tybecie, jak również w kulturach Azteków i Majów. Obecnie tę metodę czyszczenia uszu stosują Amerykańscy Indianie – Hopi i Cherokce – oraz Indianie z Meksyku.
Jest bardzo przyjemnym, relaksującym całe ciało zabiegiem, dzięki któremu nie tylko usuniemy zalegająca woskowinę zalegającą w przewodzie słuchowym.

Zabieg ten wskazany jest dla osób, które zmagają się:
  • Z zaburzeniami w ostrości słuchu lub szumami usznymi,
  • Mają częste przeziębienia z powodu spadku odporności organizmu,
  • Cierpią na różnego rodzaju bóle głowy, również migrenowe,
  • Mają zaburzenia snu i nadmierną pobudliwość.

WAŻNE! Stosowane w zabiegach świece nie są lekarstwem, dlatego w przypadku jakichkolwiek dolegliwości wskazana jest zawsze konsultacja lekarska.

Przeciwwskazania do wykonania świecowania uszu
  • Nie należy stosować w przypadku wycieków ropnych z ucha lub stanów zapalnych. Bezwzględnie wymagana jest w takim przypadku konsultacja z lekarzem;
  • Nie stosujemy zabiegu w przypadku jakichkolwiek infekcji bakteryjnych;
  • Przeciwwskazaniem jest też uszkodzenie błony bębenkowej i przewodu słuchowego zewnętrznego;
  • Zabieg nie może być stosowany w przypadku procesów nowotworowych w obrębie głowy.
  • świece/konochy wykonane są z produktów pszczelarskich dlatego mogą powodować uczulenia, osoby reagujące alergicznie na tego typu produkty nie powinny poddawać się takim zabiegom.
Świecowanie uszu – efekty

Zabieg świecowania dzięki tworzącemu się w uchu podciśnieniu tzw. „efekt komina” ma na celu wyciągnięcie zanieczyszczeń z jego wnętrza. Osoby poddające się świecowaniu twierdzą, że dzięki temu udrażnia się ich nos, przez co lepiej oddychają, poprawia się też jakość słuchu. Ciepło, które powstaje podczas zabiegu rozszerza naczynia krwionośne, poprawia krążenie krwi i limfy w okolicach ucha i zatok, dzięki czemu wzmocniony zostaje układ immunologiczny.

Świecowanie uszu – ile zabiegów potrzebuję.

Wskazane jest aby zabieg wykonać w cyklu powtórzeń od 8-10 zabiegów, nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu. W dniu wykonania zabiegu należy unikać mycia głowy i przeciągów. Zabieg wykonuje się zawsze dla obu uszu, zaczynając od ucha „zdrowszego”.